Výlety po Slovensku – Palárikovo

Ako keby to už bolo v Slovenskej natúre. Každé leto vydať sa do zahraničia a navštíviť rôzne kultúrne a prírodné pamiatky  v zahraničí. Málo kto si však uvedomuje, aké nádherné je aj naše Slovensko. Predsa len zahraničný turisti nenavštevujú Slovensko pre nič za nič. Naposledy som zavítal do obce Palárikovo a musím povedať že ma naozaj prekvapila množstvom turisticky zaujímavých miest o ktorých som ani netušil.

Ako prvé miesto, ktoré som v obci navštívil bol obecný park. Už z diaľky bolo vidieť sochu, ktorá víta všetkých návštevníkov parku.

 

Palárikovo - ocha

Park je strednej veľkosti. Ja som ho navštívil zrovna v čase najväčších horúčav ale aj napriek jemne vyschnutej tráve je skvele udržiavaný a plný historických poznatkov o obci.

Palárikovo- park

Park taktiež dotvárajú dva pamätníky a niekoľko kamenných dlaždíc, ktoré informujú o historických udalostiach obce. Toto sa mi páčilo na Palárikove najviac. Vedel som sa dozvedieť o histórii obce bez toho, aby som musel prečítať čo i len jedinú informačnú tabuľu.

Palárikovo - Historické udalosti obce

Palárikovo - pamätník 1. svetovej vojny

Palárikovo - pamätník 2. svetovej vojny

Súčasťou parku je taktiež malé jazero, na ktorom zvyknú domáci chytať ryby. Pivo v jednej ruke, udica v druhej. Čo viac si treba priať k oddychu po náročnom týždni 🙂

Palárikovo - rybník

Snáď len malé osvieženie v podobe prameňa uprostred parku? Voda bola chladná a mala jemne železitú príchuť avšak jej presné zloženie som nikde v okolí nenašiel. Pre mňa osobne bolo plusom, že voda nebola perlivá čím sa odlišuje od väčšiny prameňov, s ktorých som mal do teraz možnosť ochutnať vodu (a bolo ich už vskutku dosť). Taktiež musím vyzdvihnúť dizajn napájadla, ktoré vyzerá úžasne. Však posúďte sami.

Palárikovo - prameň

Ako vravím, park majú spravený naozaj pekne. Pravdaže by to nebolo možné bez podpory Európskej únie, ale nejakú hnusnú plastovú tabuľu v parku nehľadajte. Palárikovčania ju skvele zakomponovali do architektúry parku mramorovou tabuľou, ktorá nenarúša vzhľad parku.

Palárikovo - ROP

Prehliadka parku je maximálne tak na pol hodinu a úprimne, aj keď je to naozaj pekný park, len málo kto si kvôli nemu naplánuje cestu do Palárikova.

Hlavnou dominantou obce však nie je obecný park, ale kaštieľ postavený v roku 1730, ktorého súčasťou je aj 52 hektárový (520 km²) anglický park.

Ak ste auto odparkovali pri obecnom parku, viete prejsť pešo smerom ku kostolu svätého Jána Nepomuckého a pri kostole na ľavo vstúpiť do priestorov Kaštieľa. Cestou ku kostolu sa určite zastavte pri nedávno obnovenom kríži (2013), ktorý bol obnovený pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metóda na naše územie, 900. ročnom výročí prvej písomnej zmienky o území obce a 765. výročí prvej písomnej zmienky o samotnej obci.

Palárikovo - kríž

Taktiež je v blízkosti zasadená Moruša Trnavská (u nás v okolí je taktiež známa aj pod názvom Drevená Jahoda) a teda ak budete mať naplánovaný výlet približne okolo Júna – Júla určite ochutnajte jej plody. Treba si však dať pozor pri ich trhaní aby ste ich zbytočne nepopučili. Šťava z Moruše totiž dosť farbí a ťažko schádza z rúk. Strom spoznáte podľa toho, že pod ním bude zafarbená podlaha na modro od plodov, ktoré stihli už opadať na zem (ten úplne na pravo)

Palárikovo - kríž (okolie)

Ak ste prišli až sem, ku kostolu už určite trafíte. Nachádza sa totiž len o pár metrov ďalej. Ku kostolu som bližšie informácie nezisťoval. Viem len že je zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému patrónovi vôd a mlynárov.

Palárikovo - Kostol sv. Jána Nepomuckého

Na ľavo hneď pred vchodom do kostola je vstup do parku. Park nesklamal. Síce by sa tu stále našlo pár detailov, ktoré by sa dali vylepšiť ale ten prvotný pohľad stojí naozaj za to.

Palárikovo - prark vedľa kaštieľa

Park je skutočne rozsiahly a jeho úplne prezretie vám chvíľu zaberie. Mapa areálu sa nachádza pri hlavnom vchode, z ktorého je taktiež krásny výhľad na kaštieľ.

Palárikov - kaštieľ

Ja som mal na prezretie celého 52 hektárového parku ani nie hodinu takže veľa miest som nenavštívil. Však posúďte sami. Stihli by ste prezrieť takýto veľký park v priebehu jednej hodiny?

Palárikovo - mapa

Prvá pamiatka, ktorú som navštívil bola Vodáreň. Jedná sa naozaj o impozantnú stavbu, ktorá je otvorená aj verejnosti. Len si treba lepšie načasovať cestu a hlavne vedieť do kedy je otvorená (prišiel som hodinu po zatvorení)

Palárikovo - vodáreň (otváracie hodiny)

Palárikovo - vodáreň

Palárikovo - vodáreň (pohľad z blízka)

Potom nasledoval samotný kaštieľ. Zaujímavosťou je, že kaštieľ je miestom, kde sa zrodila myšlienka C.I.C Medzinárodnej organizácie, ktorá asistuje vládam a organizáciám chrániacim prírodu v otázkach prírodných zdrojov a prírody ako takej. V dnešnej dobe organizáciu dotvára 26 členských krajín a viac ako 86 expertov z celého sveta (na Slovensku sa trofeje bodujú práve podľa svetovo uznávaných noriem C.I.C). Kaštieľ je bežne pre verejnosť zatvorený čo je škoda. Počul som však, že 17. augusta by mal byť otvorený. Pre istotu si to však overte na stránke kaštieľa. Taktiež nie je na škodu zistiť aj presný čas.

Palárikovo - Kaštieľ

Ďalej som navštívil oboru. Vstup do obory je riešený cez kovové zelené dvere, na ktorých je pružina aby zver neunikla cez pootvorené dvere, ktoré zabudol nejaký návštevník zavrieť. Musím povedať že je to zmena o 180 stupňov. Pekne upravený park vystrieda neupravovaný pasienok a pravidelne strihané a upravované stromy nahradil hustý les. Súčasťou obory je taktiež veľké množstvo náučných tabúľ, ktoré vám postupne poodhalia tajomstvá obory a zvierat v nej žijúcich.

Palárkovo - obora

Palárikovo - obora

Palárikovo - obora

Cestou k autu som znova prechádzal cez park. Tento krát vedľa FIT arény a detského ihriska. Aj FIT aréna aj detské ihrisko je vytvorené prevažne z dreveného masívu čím nádherne zapadá do prostredia.

Palárikovo - FIT aréna

Palárikovo - FIT aréna

Palárikovo - Detské ihrisko

Cestou z obce som sa ešte zastavil pri ďalšom malom parku so sochou sv. Vendelína avšak tam už veľmi nebolo čo prezerať. Skrátka bežný park.

Palárikovo - socha sv. Vendelína

Cestou domov som sa zastavil ešte v zolovocí pred mestom Nové Zámky v ktorom predávajú pravé, na Slovensku vypestované ovocie a zeleninu a produkty ako Slovenské biochipsy (ktoré sa predávajú hlavne v USA a na Slovensku je ich problém kúpiť), lekváre, sušené ovocie a iné pochutiny. Skrátka všetko, čo sa na Slovensku z ovocia a zeleniny vyrába. Zaujali ma hlavne postavičky (skorej obrovia) pri ceste, ktoré lákajú do obchodu. Musím povedať že skutočne zabrali 🙂

Palárikovo - Zelovoc

Na záver: Návštevu obce Palárikovo môžem určite odporučiť. Je to skvelý výlet pre všetkých milovníkov prírody a poľovníctva avšak na svoje si prídu aj rodiny z deťmi.

 

P.S. Fotky v článku som vyhotovil ja osobne, a preto podobne ako článok, aj fotky v ňom obsiahnuté dávam k dispozícii pod lienciou CC NC na ďalšie použitie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *